Coraz więcej maszyn pozwala na ułatwienie codziennego życia i wielu obowiązków, pojawiają się również maszyny zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy przy drewnie. Na uwagę zasługuje łuparka do drewna.Dzielenie większych kloców drewna na mniejsze części nie musi odbywać się już w tradycyjny, dość wyczerpujący użytkownika sposób. W obróbce drzewa, a konkretniej w łupaniu drewna niezwykle funkcjonalne są łuparki do drewna. To maszyny, których obsługa jest szybka i nie wymaga siły. Bez problemu radzą sobie z każdym gatunkiem drewna. Odpowiednio dobrany rodzaj łuparki pozwoli na łupanie wielkich lub małych kloców. Drewno pęka wzdłuż włókien, w wyniku pracy łuparki powstają rozdrobnione kawałki drewna. Do wyboru pozostaje szeroki wachlarz parametrów użytkowych, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla swoich potrzeb.

Zastosowanie łuparek do drewna w domowych i przemysłowych warunkach

Istnieją różne rodzaje łuparek. Można wyróżnić różne urządzenia w zależności od jego przeznaczenia, oczekiwanej przez użytkownika mocy przerobowej. Ze względu na dostępność wielu modeli łuparek do drewna znajdują zastosowanie zarówno w przydomowym garażu czy warsztacie, jak i w warunkach przemysłowych. Dla użytkownika, który szuka sposobu na poprawę komfortu pracy z drewnem, by w przydomowych warunkach przygotowywać opał do kominka będzie to doskonała alternatywa dla tradycyjnej siekiery czy piły, może stanowić istotne usprawnienie prac w większych gospodarstwach. Dla przedsiębiorcy, który chce poprawić efektywność pracy w swoim zakładzie pracy, będzie to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Do zwykłego zastosowania łuparki do drewna idealnie sprawdzają się w rozdrabnianiu mniejszych i dużych ilości drewna opałowego, pozwalają na sprawne wykonywanie prac w porządkowaniu ogrodu. Z kolei w profesjonalnym użytkowaniu sprawdzają się w zakładach obróbki drewna, przedsiębiorstwach produkcyjnych, tartakach, firmach usługowych. Pozwalają na skrócenie czasu obróbki materiału, jakim jest drewno i zwiększenie mocy przerobowej.

Rodzaje łuparek do drewna

Klasyfikacji łuparek do drewna można dokonać przede wszystkim ze względu na rodzaj napędu. Wówczas należy wymienić łuparki spalinowe, elektryczne, ciągnikowe. Różnice między poszczególnymi modelami łuparek pojawiają się także w zakresie sposobu pracy, wobec czego trzy główne rodzaje łuparek do drewna to:
  • łuparka świdrowa,
  • łuparka kinetyczna,
  • łuparka hydrauliczna.
Kinetyczne i hydrauliczne

łuparki do drewna działają dość podobnie, ale znaczące różnice pojawiają się w budowie. W obu przypadkach drewniany kloc dociskany jest do specjalnego klina rozłupującego go na części. Każda łuparka typu hydraulicznego pracuje z wykorzystaniem pompy hydraulicznej, napędzanej silnikiem oraz siłownika. Łuparki hydrauliczne uznawane są za zaawansowany typ łuparek, jednak ze względu na budowę należą do maszyn najwolniejszych. Znajdują zastosowanie w większych gospodarstwach oraz zakładach przemysłowych, w których do rozłupania są naprawdę solidne kloce, a prędkość działania łuparki nie jest najważniejsza. Kinetyczne łuparki wykorzystują moc energii kinetycznej, pracują szybko i cicho. Do działania istotny jest system kół zamachowych. Zróżnicowana moc napędu pozwala na wszechstronne zastosowanie łuparek kinetycznych, zarówno w warunkach domowych, jak i w produkcji przemysłowej. Największą popularnością cieszą się jednak świdrowe łuparki do drewna, pracujące równie szybko co kinetyczne, jednak oferujące wiele możliwości przy jednoczesnej prostocie budowy i obsługi.   Podstawą budowy maszyn świdrowych jest oczywiście świder, którego wielkość (średnicę) można dopasować do oczekiwań użytkownika pod względem wykorzystywanych w pracy mniejszych lub większych kloców drewna. Dzięki ruchowi obrotowemu dochodzi do rozłupywania kawałka drewna na mniejsze części.

Jaka łuparka do drewna będzie przydatna w domowych warunkach?

łuparka do drewnaDo obsługi łuparek nie trzeba posiadać formalnego przeszkolenia, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi każdy może rozpocząć pracę, która, jak przyznają użytkownicy łuparek, nie jest tak męcząca, jak w przypadku innych urządzeń do drewna. Dostępne są różnełuparki do drewna, dlatego przed wyborem konkretnej należy rozważyć, do czego konkretnie będzie służyła ta maszyna, gdzie znajdzie swoje miejsce oraz jak często będzie eksploatowana. Do okazjonalnego rozłupywania drewna do kominka wystarczy łuparka o niewielkiej sile nacisku, maksymalnie rzędu 4-5 ton. Do drzewa o mniejszej średnicy wystarczą mniejsze poziomełuparki do drewna. Do bardziej zaawansowanego zastosowania lepiej sprawdzi się sprzęt o większej sile nacisku. Urządzenie, by zagwarantować świetne rezultaty i bezpieczeństwo podczas użytkowania, powinno pochodzić od profesjonalnego producenta. Konstrukcje stworzone w domowych warunkach narażają użytkownika na niebezpieczeństwo.