Wielu z nas posiadając mniejszą lub większą, zieloną przestrzeń wokół domu zastanawia się, w jaki sposób to miejsce optymalnie zagospodarować. Część z nas decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej firmy, która stworzy funkcjonalny projekt. Następnie projekt wdrażany jest w życie, a ogrodnicy udzielają pomocnych porad. A może by tak spróbować uczynić z przestrzeni zielonej swoje własne hobby? I dokształcając się próbować powoli aranżować każdy jego szczegół? Ja osobiście wybrałam właśnie ten drugi sposób. Szukam inspiracji, wymyślam i tworzę roślinne aranżacje. Z usatysfakcjonowaniem obserwuję, jak moja zielona przestrzeń się kreatywnie zmienia. Niezmiernie ważnym etapem było uczynienie ogródka estetycznym wizualnie. Cały czas miałam wrażenie, że brakuje na moim terenie uporządkowania, a poszczególne jego elementy wymykają mi się spod kontroli. Długo myślałam nad tym, w jaki sposób okiełznać tę moją przestrzeń. Z pomocą przyszły mi praktyczne obrzeża ogrodowe Ekobord, które przypadkowo znalazłam na rynku.

Co to są obrzeża ogrodowe i do czego służą?

EkobordZadaniem obrzeży ogrodowych jest dokładne oraz trwałe oddzielenie od siebie różnych nawierzchniowych materiałów, które są wykorzystywane przy aranżacji ogrodów. Dzięki nim precyzyjnie można odseparować od siebie na przykład powierzchnię z trawy, kory drzewnej, czy też z kamieni ozdobnych. Obrzeża ogrodowe wykorzystywane mogą być również przy kostce brukowej lub deskach tarasowych. Dzięki temu trawnik będzie bardzo estetycznie oddzielony od wybrukowanego chodnika, czy też tarasu. Obrzeża ogrodowe Ekobord https://alejka24.pl/pol_m_Obrzeza-ogrodowe_Ekobord-241.html ujęły mnie przede wszystkim wysokim gatunkiem, konstrukcją i łatwością montażu bez konieczności tworzenia wykopów. Są one bardzo lekkie, giętkie, wytrzymałe i stabilne. Bardzo dobra informacja to także taka, że zostały one wykonane z surowców wtórnych więc są również przyjazne środowisku. Doskonale spełniają swoje zadanie i moja zielona przestrzeń w końcu nabrała odpowiednich kształtów.

Sposoby wykorzystania obrzeży ogrodowych

Ja osobiście użyłam obrzeża ogrodowe Ekobord w wielu miejscach mojej zielonej przestrzeni i spełniają one w tej chwili trzy główne zadania. Zawsze marzyłam o regularnej, głównej ścieżce i odbiegających od niej dwóch bocznych rozgałęzieniach. Ze względów praktycznych oraz finansowych nie chciałam angażować się w brukowany chodnik. Dzięki obrzeżom samodzielnie w sprawny sposób uformowałam ścieżki o lekko falistym kształcie i pokryłam je żwirową nawierzchnią. W ten sposób ścieżka jest idealnie oddzielona od rosnącej obok trawy i widok ten jest naprawdę miły dla oka. Obrzeża wykorzystałam także przy ogrodzeniu do stworzenia rabat o atrakcyjnych kształtach. W tym miejscu trawa jest z kolei precyzyjnie oddzielona od kory drzewnej. Praktyczne obrzeża sprawdziły się również w przypadku moich pnączy. Kilka lat temu posadziłam przy pergolach dzikie wino i przez długi czas zmagałam się z problemem koszenia przy nim trawy. Ostatecznie trawę w tych miejscach przycinałam ręcznie nożycami. Problem ten znacznie się zminimalizował, gdy wokół pnączy umiejscowiłam odpowiednio wygięte obrzeża. Miejsce wokół dzikiego wina obsypałam drobną korą, która w tej chwili jest stabilnie odseparowana od rosnącej trawy. Używanie podkaszarki jest obecnie dużo mniej ryzykowne dla rośliny, a atrakcyjne półkola wokół podłoża pnączy przyciągają uwagę moich gości.