Home » Meble » Kanapa rozkładana – jakie są opcje?
Kanapa rozkładana – jakie są opcje?

Kanapa rozkładana – jakie są opcje?

Niekiedy zdarza się tak, że salon jest połączeniem dwóch pomieszczeń w jednym i zazwyczaj pełni funkcję salonu, jak i sypialni. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup sofy, która będzie nam służyć nie tylko w dzień do wypoczynku, ale też w nocy do spania. Dziś wyróżniamy cztery opcje rozkładania sof i wersalek, które dokładnie opisaliśmy poniżej. Być może pomoże wam to przy ostatecznym wyborze sofy do salonu.

Wersalka

Najprostsza i oczywiście najbardziej znana nam opcja rozkładania sofy. Rozkłada się poprzez uniesienie siedziska i rozłożenie wersalki tak, żeby opuszczone oparcie i siedzisko stały się płaską powierzchnią.

Zaletą tej opcji jest przede wszystkim fakt, że po rozłożeniu wersalka w znacznym stopniu powiększa swoje gabaryty, a jednocześnie nie będzie zajmowała wiele miejsca. Oparcie bowiem poszerza ją o jakieś 50-60 centymetrów. Niemniej jednak nie brak w takiej opcji również i wad. Do największych należy to, że ma one dwa wyraźnie oddzielone od siebie materace, co na pewno nie wpływa pozytywnie na komfort spania. Poza tym nie może ona być bezpośrednio dosunięta do ściany, gdyż podczas rozkładania kanapy jej oparcie wychyla się do tyłu i wychodzi poza obrys podstawy kanapy. Średnie oddalenie od ściany wynosi około 20 centymetrów. Problem ten rozwiązać nożna decydując się na specjalny mechanizm, za który będziemy musieli jednak dodatkowo zapłacić.

Kanapa z wózkiem

Kanapa z wózkiem to bardzo popularny mechanizm rozkładania w dzisiejszych sofach. Składa się z pojemnika na kółkach oraz ramy z oparciem. Po wysunięciu wózka musisz na osunięty stelaż rozłożyć siedzisko składające się z dwóch zszytych ze sobą materacy.

Do zalet tego systemu rozkładania należy wygoda i prostota. Nie ma żadnych problemów z rozłożeniem lub złożeniem takiej sofy. Dodatkowym atutem jest całkiem pakowny pojemnik na pościel. Do wad zaliczymy przede wszystkim dość cienki materac, który może zaburzać komfort snu. Poza tym do rozłożenia takiej sofy potrzebujemy sporo miejsca. Dlatego sofy z tą opcją rozkładania przeznaczone są raczej do okazjonalnego spania.

Kanapa amerykańska

„Amerykanka” jest w zasadzie połączeniem kanapy i sofy z wózkiem. Składa się ona z trzech połączonych ze sobą zawiasami modułów. Dwa z nich są ułożone w postaci pionowej i tworzą oparcie, trzeci jest natomiast siedziskiem. Rozłożenie kanapy amerykańskiej jest bardzo proste. Wystarczy pociągać za siedzisko, które automatycznie pociągnie za sobą dwie części oparcia, które rozkładają się jak harmonijka i w ten sposób tworzą łóżko. Składamy je poprzez uniesienie i popchnięcie siedziska. Minusem w tym przypadku jest fakt, że kanapy takie posiadają dość niewielkie pojemniki na pościel. Poza tym pomiędzy poszczególnymi modułami tworzą się dosyć głębokie rowki, co może wpływać na komfort spania.

Kanapa belgijska

Pozostała nam jeszcze kanapa z wózkiem belgijskim. Sedak, bo często tak jest nazywana, mechanizm do spania skrywa pod siedziskiem. Po jego zdjęciu ujrzymy zwiniętą stalową konstrukcję, skrywającą materac do spania. Jego rozłożenie powoduje, że otrzymujemy łóżko podobne do wojskowego łóżka polowego. Mamy tam materac zamocowany na sprężynach i przymocowany do metalowej ramy. Komfort spania na takim wózku jest mocno dyskusyjny. Dodajmy też, że kanapy takie nie posiadają pojemnika na pościel. Taka opcja spania powinna więc być tylko opcją awaryjną.

3 thoughts on “Kanapa rozkładana – jakie są opcje?

  1. Dominika napisał(a):

    Nie polecam wózka belgijskiego. Źle się na tym śpi. Jeśli ma to być codzienne spanie, to nie wiem, jakbym wytrzymała.

  2. Emilka napisał(a):

    Najlepiej sprawdza się tutaj zwykły wysuwany wózek. Ja mam taką sofę od czterech lat i nie narzekam.

  3. Daria napisał(a):

    Wszystkie opcje mają tak swoje zalety, jak i wady. Nic nie może się równać ze zwykłym łóżkiem. Nawet jeżeli znajdzie się na nim słabej klasy materac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*