Home » Sypialnia » Rodzaje materaców do spania
Rodzaje materaców do spania

Rodzaje materaców do spania

Aranżując sypialnie i myśląc o wygodnym o komfortowym śnie, nie można przejść obojętnie przez wybór materaca. Warto postawić na ten rodzaj, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom.

Materace sprężynowe

Najbardziej powszechny rodzaj materacy na rynku. Do ich zalet zaliczymy przede wszystkim cenę, gdyż jest to najniższa półka cenowa. Poza tym jest to materac dość twardy, a jest tak zwłaszcza wtedy, kiedy warstwa ochronna materaca, która zabezpiecza przed przebiciem przez sprężyny pokrowca materaca, wykonana jest z włókna kokosowego. Do ich wad zaliczymy małą elastyczność punktową, co znaczy, że pod ciężarem śpiącej osoby odkształca się cała powierzchnia materaca.

Materace kieszonkowe

Materace kieszonkowe lub kieszeniowe, jak często są nazywane, są również materacami sprężynowymi, choć zupełnie inaczej wykonanymi niż te zwykłe. Sprężyny mają tutaj mniejszą średnicę, a dodatkowo każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny. Dzięki temu każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych. Wskutek tego materace te mają dobrą elastyczność. Do ich wad zaliczymy przede wszystkim wagę, bo są one dość ciężkie.

Materace lateksowe

Materace wykonane z lateksu polecane są dla wszystkich tych, którzy mają problem ze wszelkimi alergenami. Nie rozwijają się bowiem w nich pleśnie i grzyby, a na ich powierzchni nie gromadzi się kurz. Dodatkowo doskonale amortyzuje one ruchy śpiącego. Do wad na pewno zaliczymy oddziaływanie słońca. Jeśli postawimy taki materac bez pokrowca i wystawimy na działanie promieni słonecznych, lateks się utleni. Poza tym takie materace są dość kosztowne.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Pianką wysokoelastyczną jest pianka najnowszej generacji. To pianka zimnotłoczona, którą stosuje się jako wewnętrzną warstwę materaca, gdyż posiada doskonałe właściwości nośne. Dobrze dopasowują się one do ciężaru ciała, a dodatkowo materiał ten przepuszcza powietrze, dzięki czemu materac cały czas oddycha. Nadają się też do stelaży regulowanych.

Materace z pianki termoelastycznej

Materace z tej pianki reagują na ciepło, a więc nagrzewają się pod wpływem ciała. Dzięki temu ciepło przenika do wnętrza materaca, jego powierzchnia mięknie i dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają problemy ze stawami lub są po urazie kręgosłupa. Problem stanowić mogą dla osób cięższych, zwłaszcza tych, które zasypiają na brzuchu.

2 thoughts on “Rodzaje materaców do spania

  1. kacper napisał(a):

    Te bardziej skomplikowane materaca są dość drogie. Nie wiem, czy jest sens płacić za nie aż tak wiele.

  2. Marta napisał(a):

    Wydaje mi się, że materace kieszeniowe doskonale się sprawdzają. Przynajmniej w moim przypadku tak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*