Gdy mówimy o higienie snu, coraz więcej uwagi poświęcamy temu, w jakich warunkach sypiamy. Zaczynamy interesować się więc również tym, w jakim stanie znajduje się materac, którego używamy. Bardzo często okazuje się przy tym, że to właśnie on może być winny trudności z zasypianiem. Jeśli jest niedopasowany albo zniszczony, może też odpowiadać za problemy z kręgosłupem i bóle szyi oraz głowy odczuwane zaraz po przebudzeniu się.

Kiedy wymienić materac?

Sklep z materacami

Przygotowując się do tego, aby odwiedzić sklep z materacami, często odczuwamy niepokój. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że nie każdy model będzie odpowiadał naszym potrzebom. Liczymy się również z tym, że koszt jego zakupu może nas przytłoczyć. Nic dziwnego więc, że wiele osób stara się jak może, aby odwlec tę wizytę. W pewnych okolicznościach jednak nie ma to najmniejszego nawet sensu. Z wymianą materaca nie należy zwlekać przede wszystkim wtedy, gdy bez względu na ułożenie czujemy, że sprężyny wbijają się w nasze ciało. O jego niezbyt dobrej kondycji świadczą te grudki w wypełnieniu oraz tworzące się na jego powierzchni zagłębienia. Także charakterystyczne skrzypienie podczas zmiany pozycji stanowi czytelny sygnał świadczący o tym, że czas odwiedzić sklep z materacami. Wizyta może być też uzasadniona, gdy śpimy na nim już ponad siedem lat, a producent nie wspominał nic o dłuższej żywotności oferowanego przez siebie produktu.

Dlaczego wymiana materaca jest tak ważna?

Czy kampanie prowadzone w mediach i poświęcone trosce o stan materaców mają uzasadnienie? Choć niektórym osobom wydaje się, że mają one jedynie zwiększać sprzedaż, niewiele argumentów przemawia za takim podejściem. Spanie na starym, uszkodzonym materacu, posiada wymierny wpływ na nasze zdrowie. Nie odpowiada przy tym jedynie za bezsenność. Może być wiązane również z drażliwością, problemami z koncentracją, roztargnieniem, a nawet z ciągłym uczuciem głodu. To także jeden z powodów ciągłego zmęczenia odczuwanego nawet po przespanej bez trudu nocy. Z czasem zresztą problemy ze zdrowiem jedynie przybierają na sile. Choć trudno w to uwierzyć, osoby, które mimo wszystko nie chcą sprawdzić tego, co oferuje im sklep z materacami, zaczynają przybierać na wadze i starzeć się szybciej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają problemów ze snem. Zmiany odbijają się także na kondycji psychicznej. Pojawia się apatia, a i czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi nie jest tak satysfakcjonujący jak wcześniej. Warto zastanowić się więc na tym, czy tak poważnych problemów nie da się rozwiązać w prosty sposób – wymieniając materac na nowy.