Okna to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego wnętrza. Od ich aranżacji zależy bardzo wiele – atmosfera pomieszczenia, układ oświetlenia oraz rozmieszczenie mebli. Na tę aranżację składa się ponadto kilka elementów, a kwestia zasłon jest jedną z nich. "Zasłon" w kontekście przedmiotów używanych do zasłaniania okien, bowiem zasłony jako takie nie są jedynym rozwiązaniem. Po okresie popularności żaluzji, prym zaczęły wieść różnego rodzaju rolety. Na rynku dostępne są rolety zwykłe, plisy, rzymskie i kilkanaście innych rodzajów, na brak wyboru nie można więc narzekać. Poniżej przyjrzymy się pokrótce kilku z nich, aby zobrazować, że ich wybór może mieć znaczenie.

Tradycyjne rolety

W klasycznych roletach tkanina owija się szczelnie wokół rury w górnej części okna. Rolety tego typu są uniwersalne i pasują do każdego pomieszczenia. Dobre rolety wykonane są ze specjalnych materiałów, które są wodoodporne oraz ognioodporne, a czyści się je wyjątkowo łatwo – wystarczy przetrzeć ściereczką. Również elementy montażowe nie sprawiają żadnego kłopotu, trudnopalne wykończenia PCV czyści się równie łatwo. Rolety są jedną z najbardziej uniwersalnych opcji, nadają się do każdego pokoju i dlatego cieszą się obecnie wielką popularnością.

Rolety wertykalne

Co to właściwie jest? Rolety wertykalne (albo po prostu: pionowe), skonstruowane są z długich pasków tkaniny, które są umocowane pionowo. Można kontrolować ich kąt, co zmienia ilość wpuszczanego światła (lub "wypuszczanej" prywatności...). Tak jak zwykłe rolety, ich pionowa wersja nadaje się świetnie do wszelkiego rodzaju pomieszczeń i tak jak one są łatwe w czyszczeniu. Nie trzeba ich w tym celu demontować i prać w pralce – wystarczy przetrzeć ściereczką i jakimś środkiem czystości.

plisyPlisowane rolety

Rolety plisowane, czy inaczej "plisy", to rolety z pofałdowanej tkaniny. Plisy przypominają nieco harmonijkę i składane są za pomocą sznureczków. Tkaniny, z których zbudowane są tego rodzaju rolety, mogą być płaskie albo o strukturze plastra miodu. Plisy również są uniwersalnymi roletami i stosuje się je w większości pomieszczeń, jednak szczególnie dobrze sprawują się w tych miejscach, w których ważne jest utrzymywanie komfortowej temperatury. Bierze się to z tego, że doskonale zatrzymują ciepło i izolują okna.

Rzymskie rolety

Miękkie fałdy materiału, które po podniesieniu składają się w dekoracyjny lambrekin. Idealne dla sypialni, salonów i jadalni, lub dowolnego innego miejsca, w którym chcemy uzyskać bardziej luksusowy wygląd.