Herbata matcha wywodzi się z krajów azjatyckich, lecz zyskała obecnie popularność na całym świecie. Jest ona dostępna w formie proszku i służy przede wszystkim do przygotowywania naparu, choć można ją dodawać także do koktajli czy deserów. Posiada ona wiele właściwości, które sprawiają, iż korzystają z niej zwolennicy zdrowej diety. Dlaczego warto po nią sięgać? 

Zawiera wiele przeciwutleniaczy

Dlaczego warto pić herbatę matcha?Bardzo ważnym aspektem jest to, że herbata matcha zawiera o wiele więcej cennych antyoksydantów niż klasyczna czarna herbata czy też inne gatunki zielone. Jest to związane między innymi z tym, że pije się przy tym nie tylko sam wywar, ale też starte na pył liście samej rośliny. Duża zawartość przeciwutleniaczy jest niezwykle korzystna z perspektywy zdrowia. Pomagają one w pozbywaniu się toksyn z organizmu czy zwalczaniu wolnych rodników, atakujących komórki i wywołujących różne choroby. Znajduje to odzwierciedlenie w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, a przez to obniżaniu ryzyka nadciśnienia czy innych dolegliwości układu krążenia. Osoby pijące herbatę matcha wykazują mniejszą zachorowalność na choroby serca i w pewnym stopniu ograniczają także zagrożenie zmian nowotworowych w organizmie. 

Alternatywa dla kawy i efekt odprężenia

Dla wielu osób herbata matcha staje się również zamiennikiem dla kawy. Posiada ona kofeinę, lecz w nieco mniejszej dawce i inaczej przyswajalną. W praktyce nie pobudza ona natychmiastowo, natomiast stopniowo dodaje energii. Sprzyja to dobremu funkcjonowaniu, gdyż w przeciwieństwie do kawy, nie sprawia, że po jakimś czasie odczuwa się ponownie utratę sił. Dodatkowo pijąc herbatę matcha nie trzeba się obawiać innych skutków ubocznych, takich jak podwyższone ciśnienie, nerwowość czy nadpobudliwość. Ciekawe jest również to, że mimo wsparcia energetycznego, przy dłuższym parzeniu, napar z tej rośliny oddziałuje także odprężająco. Taki efekt wywiera zawarta w tej herbacie L-teaninia, która zmniejsza stres i niepokój oraz stabilizuje nastrój, wpływając na poprawę humoru.

Pobudza metabolizm i sprzyja odchudzaniu

Przy regularnym piciu naparu, herbata matcha pomaga w pobudzeniu metabolizmu. Jest to związane w dużej mierze z zawartością związku EGCG, który hamuje również rozrost komórek tkanki tłuszczowej. Choć konieczne jest zatem stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna, to pijąc herbatę matcha można łatwiej utrzymać szczupłą sylwetkę lub przystąpić do skutecznego procesu odchudzania. Podczas diety redukcyjnej jej dodatkowym plusem jest jednoczesne dostarczanie organizmowi energii. Sam napój na bazie tego proszku dobrze gasi również pragnienie.