Wystrój salonu w dużej mierze zależy od gustu właściciela. Niektórzy mieszają różnorodne style, inni pozostają wierni wybranemu trendowi. Przede wszystkim pokój dzienny wymaga praktycznego podejścia. To przestrzeń, która powinna łączyć w sobie kilka stref, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł odpocząć i poświęcić się swoim pasjom. W zależności od wielkości pomieszczenia, w salonie istnieje sposobność na ustalenie części wypoczynkowej, jadalnej czy miejsc do przechowywania. Poniżej kilka sposobów na połączenie wszystkich potrzeb w atrakcyjny zamysł.

Umeblowanie na pierwszym miejscu

Szyny sufitowe

Nie ma salonu bez komfortowego wypoczynku. Jeśli zależy nam na nocowaniu gości, kanapa powinna posiadać funkcję spania. Rynek oferuje wiele wygodnych narożników, które będą odpowiednie w sytuacji, gdy nie ma dostatecznie miejsca na fotel. Kolejny krok to wybór stolika kawowego. Ten niewielki mebel musi posiadać ukryte szuflady bądź półkę pod blatem. Wszelkie gazety i drobne bibeloty, będą miały swoje miejsce. Pokój dzienny to czasem też jadalnia. Polecane są stoły z możliwością powiększenia blatu w sytuacji wizyty gości. Każdy posiłek umilą krzesła z miękkim siedziskiem.

Okna jako widok na świat

Dodatki znajdujące się przy oknach to przede wszystkim funkcjonalne elementy, takie jak firany, zasłony oraz różnego rodzaju rolety. Istotna jest także instalacja, na której opiera się cała konstrukcja. Ostatnio bardzo modne są szyny sufitowe ukryte w suficie podwieszanym. Ich instalacja wymaga więcej techniki, lecz efekt finalny wszystko wynagradza. Występują w kilku modelach, które łatwo dopasować do ramy okiennej. Można wyróżnić stelaże aluminiowe lub z tworzywa PCV w niebanalnej kolorystyce. Szyny sufitowe charakteryzują się wszechstronnością, dzięki której da się zamontować je w dowolnym miejscu na suficie, co jest praktyczne przy głębokich wnękach okiennych. Wersja 1-torowa pozwoli na zawieszenie pojedynczej firanki, podczas gdy 2-torowa umożliwi zaczepienie również zasłony. Szyny sufitowe można także zamontować w eleganckiej maskownicy.

Jedyna w swoim rodzaju atmosfera

Oświetlenie ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Silne, naturalne światło pozwoli na skuteczną pracę oraz sprzątanie. Delikatny, ciepły blask wprowadzi przytulną atmosferę, istotną przy wypoczynku. Salon musi mieć kilka źródeł światła. Główną lampę sufitową znajdującą się w centrum pomieszczenia, lampę podłogową przydatną podczas oglądania telewizji i lampę wiszącą nad stołem dającą dodatkowe światło podczas posiłków i spotkań.