Z roku na rok w naszym kraju wzrasta popularność schodów metalowych. Posiadają one bowiem mnóstwo zalet, a przede wszystkim doskonale prezentują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej, czyli materiałów uznawanych za ponadprzeciętnie trwałe. Istnieje też możliwość łączenia tych konstrukcji z drewnem, naturalnym kamieniem czy nawet szkłem. 

Rodzaje schodów metalowych

Schody metalowe - czy warto na nie postawić?Schody metalowe dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze mają szerokie zastosowanie głównie w obiektach gospodarczych oraz warsztatach. Pokrywa się je warstwą cynku, dlatego są wyjątkowo odporne na szkodliwe działanie środków chemicznych, wilgoci, zmiennych temperatur i innych negatywnych czynników zewnętrznych. Ich stopnie wykonane są natomiast ze specjalnej blachy ryflowanej, ewentualnie krat podestowych. Z kolei schody metalowe wewnętrzne są przeznaczone stricte do zamontowania w domach oraz mieszkaniach prywatnych. Oprócz dużej wytrzymałości wyróżniają się dekoracyjnym wyglądem, w związku z czym pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. Tego rodzaju konstrukcje w większości przypadków posiadają drewniane i szklane detale, które sprawiają, że stają się niezwykle eleganckim elementem każdego wnętrza (przedpokoju, salonu itp.). Ich cena wynosi od 9 000 do 20 000 zł - oczywiście w zależności od rodzaju użytej stali i stopnia zaawansowania. 

Kluczowe zalety 

Głównym powodem, dla którego warto postawić na schody metalowe jest ich bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Potrafią z powodzeniem utrzymać nawet ogromny ciężar. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że są dostępne w wielu wariantach, co wynika ze sporej podatności stali na formowanie (np. skręcanie). Materiał ten idealnie komponuje się z innymi atrakcyjnymi surowcami, więc całą konstrukcję można dowolnie wykańczać (drewniane balustrady, szklane stopnie itp.). Trzecią niewątpliwą zaletą omawianych produktów jest ich ekonomiczność, wynikająca przede wszystkim z trwałości. Służą nawet kilkadziesiąt lat i nie wymagają wymiany na nowe, a dodatkowo ich utrzymanie w dobrej kondycji wymaga minimum wysiłku - wystarczy zakupić dobry preparat pielęgnacyjny. Na koniec dodajmy, że schody metalowe można nie tylko dostać gotowe w sklepie (w częściach przeznaczonych do zmontowania np. na stronie: https://schody24.net.pl/pl/schody-metalowe), ale też zamówić u specjalisty, który wykona je według pożądanego projektu. W ten sposób zyskujemy niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju element wyposażenia wnętrza.