‘Małe, ale własne’ zwykło się mawiać, przy przekraczaniu progu pierwszego mieszkania, w samodzielnym, dorosłym już życiu. Duma i radość ze wprowadzenia się do miejsca, którego nie trzeba będzie dzielić z rodzicami czy rodzeństwem to jedno z tych uczuć, które wspomina się przez całe życie, ale bardzo często tego typu przeprowadzka wiąże się z pewnymi komplikacjami. Jedną z nich jest zdecydowanie aranżacja, bo gdzie wstawić te wszystkie rzeczy, gdy miejsca w mieszkaniu jest tak niewiele? Małe mieszkania, pokoje do wynajęcia czy w końcu szalenie popularne kawalerki - na wszystkie z nich jest sposób!

Miejsce do życia, a nie graciarnia - czyli, dlaczego porządek w kawalerce jest taki ważny?

Pierwszym z zagadnień, które musimy poruszyć w naszym poradniku na temat zwiększania przestrzeni, jest nic innego, jak porządek. Utrzymanie małego mieszkania w względnej czystości i porządku to często nie lada wyzwanie, nawet gdy nie należymy do osób leniwych. Dlaczego? To proste - im mniej miejsca mamy, tym łatwiej jest je zagracić i zanieczyścić. T-shirt rzucony koło biurka, nieułożone buty czy papiery rozłożone na biurku i szafce - wystarczy tyle, by w małym mieszkaniu lub kawalerce zrobić bałagan. Każdy kolejny element wyłączony z pierwotnej harmonii to następny szczebel na drabinie zagracenia i ograniczenia miejsca. Jeżeli nie chcesz żyć w jaskini nieładu to:

  • Nie gromadźcie naczyń. Znoś do kuchni i zmywaj na bieżąco kubki, talerze i sztućce.
  • Trzymaj porządek w garderobie. Czyste ubrania do szafy, brudne do kosza na pranie.
  • Codziennie ściel łóżko - nawet, gdy mieszkasz sam.

To tylko trzy proste czynności, których egzekwowanie nie zajmuje więcej niż 15-20 minut dziennie, a dzięki którym pozbędziesz się większej części problemu z nieładem, zyskująć cenną przestrzeń do życia.

Oszukaj swój mózg przy pomocy aranżacji!

Kolory powiększające przestrzeń

No dobra, powiedzmy, że kwestie porządków masz już za sobą. Co jeszcze możesz zrobić, aby powiększyć swoją kawalerkę? Ograj ją odpowiednią aranżacją! Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni dobór dodatków i oświetlenia. Wystarczy, że:

  • Wpuścisz do mieszkania więcej światła.
  • Wykorzystasz minimalistyczne, jasne dodatki.
  • Postawisz na otwarte szafki wiszące w kolorze ścian.
  • Wstawisz do pokoju duże lustro.
  • Ograniczysz kolorystykę aranżacji do kilku, stonowanych kolorów.

Każdy z tych trików, pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić, ale także skutecznie zwiększyć optycznie przestrzeń mieszkalną, bez wydawania fortuny i generalnych remontów. Serio!