Tapety retro to powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu. Wzory i motywy dobrze znane naszym babciom wracają do łask i świetnie wpisują się we współczesne trendy. Przyjrzyjmy się, jakie wzory są najchętniej kupowane oraz z czym dobrze komponują się te tapety.

Tapeta – szybki sposób na metamorfozę

Zmiana tapety lub założenie jej na pustą ścianę może całkowicie zmienić wnętrze. Jest to tani i łatwy sposób na to, by dokonać pewnych zmian, w efekcie czego ściana nabierze dekoracyjnego charakteru, sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze, a przy okazji zamaskuje ewentualne niedoskonałości.
W dzisiejszych czasach często mówi się o tapetach retro oraz tapetach vintage – czym one tak właściwie się różnią? A może są to terminy tożsame? Okazuje się, że oba style mają silne związki z poprzednimi epokami, lecz „retro” używane jest w kontekście nowych przedmiotów stylizowanych na stare, zaś „vintage” to autentyczne przedmioty, wyprodukowane wiele lat temu. Tak więc stylizowanie mieszkania w klimatach retro to nic innego jak inspirowanie się wnętrzarską przeszłością. Są to wzory, które używane były kilka dekad wstecz.

Jaką tapetę retro wybrać?

Motywy kwiatowe, tak dobrze znane naszym babciom i dziadkom, zdecydowanie dobrze będą się prezentować w salonie lub sypialni. Najczęściej są mocno wzorzyste, więc jeśli nie chcemy zbyt dużej metamorfozy – dobrze jest nią zaakcentować jedną ze ścian, np. za łóżkiem lub kanapą. Taki styl tapety retro na pewno sprawi, że nikt nie przejdzie obok tego miejsca obojętnie.

Jeżeli jednak chcemy, aby tapeta znajdowała się w cały pomieszczeniu, wystarczy poszukać takiej, która jest bardziej stonowana, zdobiona jedynie delikatnym kwiatowym motywem. Będzie ona miłym akcentem, który zdecydowanie ożywi pomieszczenie, lecz go nie zdominuje.
Innym motywem przewodnim tapet w stylu retro mogą być wzory geometryczne. Poza regularnymi liniami, które tworzą różne figury, charakteryzują się dość wyrazistą kolorystyką, np. bordo, musztarda czy granat. Taka dekoracja będzie doskonałym uzupełnieniem wnętrz o charakterze minimalistycznym. Dobrze jest je zestawić ze spokojniejszym, stonowanym otoczeniem.

Metamorfoza wnętrza w jeden dzieńTapety retro przedstawiające mapę świata lub konkretnego miejsca to niebanalna propozycja na urozmaicenie przestrzeni. Ciekawy pomysł i kolorystyka sprawią, że wiele osób z zaciekawieniem zainteresuje się tym miejscem w salonie czy sypialni. Świetnie sprawdzą się również w pokoju dziecięcym, gdzie poza walorami estetycznymi, mogą również pełnić funkcję edukacyjną.