Oporniki granitowe spełniają funkcję obrzeży. To doskonały artykuł do wykończenia przestrzeni zrobionych z kostki granitowej. Oporniki granitowe obrabiane, dzięki dobrym parametrom technologicznym są bardzo odporne na uderzenia, zapewniając jednocześnie gwarancję trwałej oraz izolacji wilgociowej wody. Ich podstawowym założeniem jest zabezpieczenie przed rozsuwaniem się ścieżek, dróg i elementów chodnika.

Opornik granitowy - co to?

Opornik z granitu to artykuł wykończeniowy, jaki spełnia funkcję obrzeża trzymającego w ryzach kostkę granitową. Jest on zwłaszcza pomocny w postaci dróg, ulic lub parkingów oraz idealnie łączy się z różnymi produktami z budowlanymi z granitu, takimi jak kostka granitowa. Wiele firm proponuje oporniki, jakie wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością oraz stylistyką zrobienia.

Jakie wykorzystanie mają oporniki granitowe?

Jakie zastosowanie mają oporniki z granitu?Oporniki z granitu pełnią funkcję obrzeży. Opornik granitowy ze sklepu https://granitnaturalny.pl/oporniki-granitowe jest doskonałym produktem wykończeniowym przy wszelkiego typu drogach zrobionych z kostki granitowej. Obrzeża granitowe chronią przed rozsuwaniem się elementów deptaka, drogi i ścieżki. Oporniki z granitu zapewniają dużą odporność na uderzenia. Oporniki granitowe surowo łupane i cięte są niezbędne przy budowie ulic, dróg oraz parkingów. Krawężniki oraz oporniki surowo łupane mogą mieć takie samo wykorzystanie jak krawężniki oraz oporniki cięte. Rozbieżność pomiędzy nimi polega na sposobie wykończenia, artykuł surowo łupany ma twardą, nierówną fakturę. Granit jest wytrzymały na oddziaływanie warunków powietrznych oraz mechanicznych, więc chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się droży od artykułów betonowych, tak faktycznie jest rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ jego wytrzymałość jest bez porównania większa.

Opornik granitowy cięty

Jest z góry płomieniowany, groszkowany bądź piaskowany, we współzależności od rozmiarów ma różnorodne wykorzystania. Od krawężnika granitowego, obrzeże granitowe wyróżnia się brakiem skosu (śmigi). Znakomite parametry technologiczne wytrzymałość oraz niewielka nasiąkliwość służy zastosowaniu go przy wykończeniach dróg, ulic, parkingów, chodników, alejek, także w przydomowych ogródkach.

Krawężniki oraz oporniki – podobieństwa oraz rozbieżności

Krawężniki oraz oporniki z granitu na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. W obu wypadkach mamy do czynienia z dużymi, wąskimi elementami, zrobionymi z litego tworzywa (np. kamieni takich jak granit) bądź odlanymi w właściwej postaci (np. z betonu), jakie umieszcza się w profilu obrzeża dla przestrzeni praktycznych takich jak chodniki, deptaki lub place, zrobionych z kostki brukowej, płyt bądź bruku. Zazwyczaj elementy owe są proste, chociaż można także natknąć się krawężniki oraz oporniki w postaci łuków. Różnic można doszukiwać się w ich rozmiarach i miejscach wykorzystania.