Urządzając komfortową łazienkę, nie możemy zapomnieć o umywalce. Właściwie jest używana częściej jak wanna czy prysznic. Wybierając odpowiedni kształt, kolor, nie możemy zapomnieć o równie ważnej szafce, która będzie nierozłącznym elementem naszej umywalki. Z jakich materiałów wykonane są szafki pod umywalkę ? Niezależnie od materiału, z jakiego będzie zrobiona, musi posiadać zabezpieczenie przed wilgocią. Codziennie użytkowanie łazienki sprawi, że niejednokrotnie będzie miała kontakt z wodą. Drewno również nadaje się jako materiał na szafkę. Jest jednak rzadko stosowane, bo wymaga precyzyjnego zabezpieczenia, które trzeba co jakiś czas ponowić. Materiały drewnopodobne mogą być zastosowane, a płyty HDF mają dobrą wodoodporność, ale wykonanie szafek z tego surowca nie jest łatwe. By szafka łazienkowa z umywalką wyglądała estetycznie przez długie lata, powinna być pokryta filą PCV lub lakierem.

Szafka stojąca czy wisząca?

szafka łazienkowa z umywalkąIlość miejsca w łazience ma kluczowe znaczenie, przy wyborze mebli łazienkowych. Z reguły małe łazienki wymagają od projektantów, by nacisk położyć na funkcjonalność. Ilość kosmetyków i przyborów toaletowych jest na tyle duża, że każdy centymetr dodatkowego miejsca do przechowywania jest pożądany. Szafka łazienkowa z umywalką wisząca tworzy idealnie dopasowany duet i powiększa optycznie małą łazienkę. Zamiast drzwiczek w szafce mogą być zamontowane praktyczne szuflady. Możemy ją powiesić na dowolnej wysokości, a stojąc przed nią, nie uderzamy stopami, tylko swobodnie wsuwamy nogi pod szafkę. Mamy także dobry dostęp przy myciu podłogi.

Szafka łazienkowa z umywalką stojąca, na pewno jest pojemniejsza niż wisząca. Zaleta to łatwość w montażu, gdyż nie wymaga przykręcania do ściany. Jest stabilna, a jej wysokość jest standardowa, co czasem utrudnia w użytkowaniu osobom bardzo niskim lub bardzo wysokim. Stoi na niewielkich nóżkach i jest przez to utrudniony dostęp do swobodnego mycia podłogi. Gdy wybierzemy umywalkę nablatową, będziemy mieć więcej miejsca w szafce, co jest ważne przy małych wiszących szafkach. Musimy też pamiętać o przestrzeni przy umywalce. Może warto zdecydować się na dłuższy blat, by mieć miejsce na kosmetyki, mydło oraz możliwość położenia lokówki czy suszarki.

Detale są ważne

Kształty umywalek są bardzo różne, a szafki są funkcjonalnym uzupełnieniem. Nowoczesne formy, kolory i materiały powodują, że szafka łazienkowa jest ozdobą, może też zadziwiać i zachwycać. Łazienka jest miejscem, w którym spędza się dużo czasu i warto, by było to miejsce komfortowe i praktyczne.