Każdy wyobraża sobie inaczej idealny ogród. Najczęściej ma być to miejsce funkcjonalne, a zarazem urokliwe. Posiadanie warzyw, owoców i ziół będzie miało charakter praktyczny, natomiast rabaty z kwiatami, skalniaki, drzewka i krzewy ozdobne będą czarować, dekorować nasz ogród, a my w cieniu tych skarbów będziemy mieli możliwość zażywać relaksu i zapomnienia. Rabaty kwiatowe to wyjątkowy element ogrodu. Mogą tam być sadzone kwiaty jednolite lub mieszane, mogą mieć wzór łąkowy lub elegancki. Wszystko zależy od gustu i przeznaczenia. Królową kwiatów dla ogrodników jest od wieków róża. To najpiękniejszy i najbardziej magiczny klejnot natury. Stworzono wręcz tysiące niezwykłych odmian. Zdobiły ogrody królów, płatkami róż obsypywano kobiety. W tej chwili zdobią wiele ogrodów wielkich i tych małych, przydomowych. Aby były wciąż piękne, trzeba o nie dbać.
Kiedy sadzić róże? Jak i gdzie?
Zacznijmy od sadzenia. I ogrodnicy i laicy powinni wiedzieć, kiedy sadzić róże. Najpierw należy wybrać odpowiedni gatunek, a jest ich mnóstwo. Są róże parkowe, wielokwiatowe, pnące i pienne. Jeżeli sadzimy róże w pojemnikach, termin sadzenia jest obojętny. Można to robić cały sezon. Omijamy jedynie okres, w którym ziemia będzie zmarznięta. Gdy kwiaty posiadają bryłę korzeniową lub gołe korzenie, wtedy najlepszym okresem sadzenia będzie jesień. Mają wtedy szansę przyjąć się do zimy, a wiosną będą ukorzenione, nie będzie wtedy niebezpieczeństwa przesuszenia, gdy wiosna i lato nie będą obfitować w wodę. Gdy wiemy już, kiedy sadzić róże, trzeba również mieć świadomość jak je sadzić. Na początku nie stosujemy żadnych mineralnych nawozów. Jeżeli mamy ubogą glebę, dokładamy bardziej urodzajna ziemię lub kompost, jeśli zaś ziemia jest zbyt ciężka i gęsta, dodajemy trochę piasku, by ją rozluźnić. Jaka bryła korzeniowa, takie potem prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny, więc należy starać się nie uszkodzić jej. Sadząc krzew, zakopujemy go na takiej wysokości, na jakiej rósł wcześniej. Gdy roślina zostanie posadzona, wymaga obfitego i systematycznego podlewania.
Jak zrobić skalniak - czyli krzta górskiego krajobrazu
Nie tylko róże zdobią nasz ogród. Może to być również pięknie zaaranżowany ogród skalny. Nie potrzeba skomplikowanej wiedzy, by wiedzieć, jak zrobić skalniak. Tworzą go najczęściej rośliny wysokogórskie wśród skał i kamyków. Do tego projektu należy wybrać miejsce, które jest najbardziej nasłonecznione i reprezentatywne. Wykorzystuje się rośliny, które przystosowane są do środowiska skalnego, wybierając gatunki, które będą ze sobą współgrać, dając zamierzony ozdobny efekt w ogrodzie. Na skalniak nadają się pn. byliny, rośliny bulwiaste, karłowate, cebulowe, a także iglaki. Rośliny zestawia się pod kątem kontrastu kolorów oraz czasu kwitnienia. Gatunki wysokogórskie nie maja dużych wymagań, ponieważ przyzwyczajone są do gleby ubogiej i ekstremalnych warunków atmosferycznych. Robiąc skalniak, kierujemy się dużym nasłonecznieniem, terenem wzniesionym, ale choć w niewielkim stopniu osłoniętym przed wiatrem oraz z dala od drzew. Ogród skalny powinien być osadzony na glebie przepuszczalnej i pozbawiony chwastów. Kamienie powinno się stosować okoliczne, wtedy są zsynchronizowane z otoczeniem. Wiedząc już, jak zrobić skalniak zakupujemy rośliny w pojemnikach, a sadząc nie zapominamy, że musi być między nimi właściwy odstęp. Ogród to magiczne miejsce, które sami mamy możliwość sobie stworzyć. W zależności od tego, o jaką magię nam chodzi, w taki też sposób sami stajemy się magikami.