Drewniane czy ceramiczne schody mogą się prezentować bardzo efektownie, lecz ich powierzchnia okazuje się często stosunkowo śliska. Z tego względu wykorzystuje się na nich pewne osłony, które przy okazji będą chroniły konstrukcję przed nadmierną eksploatacją oraz stanowiły element dekoracyjny. Czy warto zdecydować się na takie dodatki?

Jakie pełnią funkcje?

Nakładki na schody

Oczywiście nakładki na schody nie są niezbędnym dodatkiem i wiele osób, które posiadają w domu zupełnie nowe oraz efektowne konstrukcje, nie decyduje się początkowo na korzystanie z takich akcesoriów. Choć nie ma konieczności korzystania z tego gadżetu, to okazuje się on jednak bardzo przydatny, gdyż pełni kilka funkcji. Przede wszystkim nakładki na schody doskonale chronią ich powierzchnię, która narażona jest na odgniecenia czy zarysowania, a z czasem po prostu ulega eksploatacji - wykorzystanie tego elementu sprawia, iż przedłuża się żywotność schodów i dłużej utrzymuje ich efektowny wygląd. Poza uszkodzeniami będzie to także skuteczna osłona względem zabrudzeń, które mogłyby być trudne do usunięcia. Taki element znacząco podnosi również bezpieczeństwo poruszania się po schodach i większość osób decyduje się na niego właśnie z takich względów. Drewniana powierzchnia schodów może być bardzo ładna, lecz jednocześnie z reguły okazuje się śliska. Jest to szczególnie problematyczne, gdy w domu znajdują się dzieci lub osoby starsze, w przypadku których mogłoby się to przyczynić do bardzo nieprzyjemnych oraz groźnych w skutkach upadków. Wreszcie nakładki na schody mogą także pełnić funkcje dekoracyjne. Niektóre modele są nastawione głównie na aspekty praktyczne, niwelując problem ze ślizganiem się po powierzchni, lecz dostępne są także materiałowe i efektowne dodatki tego typu, które nie tylko chronią całą konstrukcję, ale podnoszą również jej walory estetyczne.

Jakie są ich rodzaje?

W praktyce nakładki na schody występują w wielu odmianach. Najprostsze z nich to maty antypoślizgowe żelowe oraz podgumowane od spodu. Skutecznie zapobiegają ślizganiu się na stopniach, lecz same w sobie nie mają zbytnio walorów dekoracyjnych. Można również spotkać wersje gumowe, które z uwagi na zwiększoną wytrzymałość wykorzystuje się najczęściej w przypadku schodków na zewnątrz, które pokryte są śliskimi płytkami. W warunkach domowych najbardziej popularne są osłony wykładzinowe i dywanowe. Dostępne są warianty o różnej długości włosia, a przede wszystkim w różnych kolorach i wzorach, więc można wybierać je pod kątem estetycznym. Najczęściej wykorzystuje się dywaniki w formie półokrągłej lub prostokątnej. Warto zwrócić uwagę na to, by spód takiego dodatku był pokryty materiałem antypoślizgowym, dzięki czemu dywanik nie będzie się zsuwał podczas poruszania się po schodach.  Najlepiej przejrzeć oferty sklepów internetowych, np. https://dywaneo.pl/14-nakladki-na-schody i wybrać odpowiedni dla siebie