Urządzając łazienkę, często stoimy przed dylematem czy wybrać wannę czy prysznic, oczywiście najwygodniejsza opcja to posiadanie obu tych elementów, aczkolwiek nie dla wszystkich sprzyjający będzie metraż łazienki, bądź ewentualny budżet. Dla niektórych jednak jedna z wymienionych rzeczy będzie absolutnie wystarczająca. W artykule przybliżmy państwu wady i zalety oraz ewentualne miejsca poszukiwań elementów wyposażenia.

Mamy już sprecyzowane zdanie co do wyboru - zatem co dalej?

kabiny prysznicoweJak wiadomo w obu przypadkach mamy do wyboru szereg zastosowań, urozmaiceń i innowacyjnych rozwiązań zastosowanych przez producenta. Generalnie mam do wyboru dwa rodzaje kabin :

  • Rozsuwana,
  • Otwierana.

Kabina prysznicowa musi być dostosowana pod wymiary naszej łazienki niestety czasem nie pozwalają one na zastosowanie kabiny otwieranej, wtedy konieczna będzie nieco bardziej ergonomiczna wersja czyli ta rozsuwana. Jakie są zalety obu rozwiązań? Przede wszystkim tę większą wersje dużo łatwiej pozbawia się wszelkiego rodzaju smug, zabrudzeń czy rdzy - generalnie dużo łatwiej utrzymuje się ją w czystości. Jedynym minusem jest to, że otwierając ten model kabin - woda nierzadko będzie spływać na podłogę, co nie zawsze jest pożądaną opcją. Jeżeli chodzi o kabinę rozsuwaną to ten problem nie występuje, aczkolwiek są dużo trudniejsze poprzez ciężko dostępne miejsca, czyli zdecydowanie trudniej o utrzymanie higieny i sterylności.

Jak wyglądają ceny poszczególnych modeli?

Koszt zakupu w kategorii kabiny prysznicowe to wydatek rzędu kilkuset złotych, jednakże ten pułap cenowy obejmuje najprostsze wersje, mniej więcej tak to się przedstawia :

  • Kabinę rozsuwaną dostaniemy już za ok. 300 zł,
  • Kabinę otwieraną za ok. 500 zł

Górny pułap jeśli chodzi o koszt, to nawet kwoty oscylujące w granicach 20 000 zł, wtedy na pokładzie jest pełen zakres możliwości - od hydromasażu aż po domową saunę.

Miejsce kabiny jest niezwykle ważne

Otóż to, umiejscowienie prysznica to niewątpliwie istotna kwestia, mamy do wyboru kilka wariantów które zwykle wystarczają nawet tym najbardziej wymagającym. Jak to się przedstawia? Mamy :

  • Narożnikowe,
  • Przyścienne,
  • Wnękowe,
  • Wolnostojące,
  • Oraz typu "Walk in" (kabiny otwarte czyli te największe).

Istnieje również podział na kształt kabiny, na przykład te okrągłe, prostokątne, owalne, kwadratowe oraz pięciokątne - w zasadzie jeszcze parę by się znalazło ponieważ co jakiś czas powstają nowe rozwiązania. Jeśli chodzi o komfort to kabiny prysznicowe będą najlepszy jeśli ich rozmiar optymalny to 90 na 90 i wzwyż.