W naszym kraju żyje całkiem sporo osób, których zawodem lub prawdziwą pasją jest malowanie obrazów. Korzystają one na co dzień z różnorodnych narzędzi oraz akcesoriów umożliwiających im tworzenie dzieł sztuki. Jednym z nich jest sztaluga malarska, czyli specjalna konstrukcja wykonana z drewnianych listewek, służąca do trwałego utrzymania płótna w poziomej albo pionowej pozycji. Przy jej wyborze trzeba koniecznie zwracać uwagę na kilka niezwykle ważnych parametrów, tak aby idealnie spełniała oczekiwania artysty.

Modele amatorskie i profesjonalne 

Sztaluga malarska - jak wybrać te odpowiednią?Na rynku są dostępne sztalugi zróżnicowane pod względem kształtu, wielkości i przeznaczenia. Osoby tworzące na siedząco przy tradycyjnym biurku powinny się zaopatrzyć w model stołowy, charakteryzujący się stosunkowo niewielkim rozmiarem, doskonałą stabilnością i możliwością łatwego montażu. Tego rodzaju stojaki są bardzo często kupowane przez studentów ASP, ludzi malujących obrazy hobbystycznie oraz artystów, którzy są zmuszeni do pracy w gabinetach i pracowniach o mocno ograniczonej przestrzeni. Znacznie bardziej zaawansowane są sztalugi plenerowe, polecane w sytuacji, gdy ktoś preferuje przede wszystkim malowanie pod gołym niebem. Wyróżniają się one składaną i ponadprzeciętnie lekką konstrukcją, dzięki czemu z ich przenoszeniem z miejsca na miejsce nie ma większego problemu. Jednocześnie są wystarczająco stabilne i praktyczne. Wyróżniamy ponadto modele trójnożne, które pozwalają zarówno na wygodą pracę, jak i eksponowanie jej rezultatów. Posiadają zazwyczaj regulację wysokości płótna i gwarantują dobre mocowanie podobrazia. Profesjonalni, najbardziej wymagający artyści (malarze i rysownicy) mogą natomiast zdecydować się na sztalugi studyjne. Ich niewątpliwą zaletą jest maksymalna stabilność, umożliwiająca utrzymanie obrazu nawet o bardzo dużym rozmiarze lub ciężarze. 

Materiał odgrywa istotną rolę

Wybierając sztalugę, warto również kierować się rodzajem materiału użytego do produkcji, gdyż ma on kluczowy wpływ na jej trwałość. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się konstrukcje z naturalnego drewna bukowego pokrytego impregnatem. Są bowiem wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym zwłaszcza pękanie. Nieco gorszej jakości są sztalugi sosnowe, które co prawda zaskakują przyjemną lekkością i estetycznym wyglądem, ale z drugiej strony mają tendencję do szybkiego niszczenia. Ich zaletą jest natomiast niska cena - większość kosztuje poniżej 100 zł. Alternatywę dla dwóch wymienionych stanowią modele aluminiowe, cenione ze względu na wytrzymałość i mobilność (idealne do zabrania w plener).