Kwiaty są współcześnie obecne w wielu dziedzinach kultury. Ich znaczenie jednak pozostaje niezmienne od wielu lat. Niewątpliwie bowiem kojarzą nam się z pięknem i wdzięcznością, są cenione jako prezent i element dekoracyjny. Dla wielu z nas są również wielką miłością, co oznacza, że ich pielęgnacji oddajemy się bez reszty i troszczymy się o nie niczym o najlepszego przyjaciela. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie znaczenie maja ich kolory? A może staraliście się zrozumieć, co miały na myśli osoby, które tego rodzaju symbol umieściły na swoim ciele przy pomocy tatuażu? Poniżej zaspokoimy waszą ciekawość i odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące motywu kwiatowego.

Współczesne znaczenie kolorów kwiatów

znaczenie kolorów kwiatów, biała róża znaczenie, tatuaż róża znaczenie

Bukiet kwiatów jest już od bardzo dawna jednym z najbardziej popularnych pomysłów na prezent. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, jaki kolor będzie najbardziej odpowiedni dla osoby, którą chcemy obdarować.

  • Czerwony - jest niewątpliwie symbolem serca i gorących uczuć. Warto podarować je osobie, którą jesteśmy w szczególny sposób zainteresowani i zainteresowanie to chcemy subtelnie wyrazić. Ponadto, czerwień to kolor siły, odwagi, życia i piękna.
  • Pomarańczowy - jest kojarzony z młodością, a przez to również z entuzjazmem i radością. Jest świetnym pomysłem na prezent dla członków rodziny oraz osób smutnych, gdyż przynosi radość i poprawia humor.
  • Żółty - może być kojarzony zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest dobrym wyborem, jeśli chcemy pogratulować komuś sukcesu czy zdanego egzaminu. Z drugiej strony, kolor ten może oznaczać zazdrość, zdradę lub fałsz, dlatego warto uważać na to, komu ofiaruje się bukiet w takich odcieniach.

Szczególna biała róża i jej znaczenie

Biały symbolizuje czystość i niewinność, dlatego kwiaty w tym odcieniu często wybierane są przez panny młode jako element bukietu ślubnego i weselnych dekoracji. Bukiet białych kwiatów można również podarować osobie, wobec której chcemy wyrazić szacunek i zapewnić o naszej szczerości względem niej. Szczególne znaczenie ma biała róża. Dzięki niej możemy wyrazić uduchowioną i szczęśliwą miłość do drugiej osoby a także pokój i szacunek. Jest na również świetnym prezentem "na zgodę", gdyż symbolizuje szczere przeprosiny. W przypadku białej róży szczególne znaczenie ma również ich ilość - jedna oznacza po prostu miłość, bukiet z kolei to chęć przeprosin i poproszenia o wybaczenie.

Tatuaż róża - jakie ma znaczenie

znaczenie kolorów kwiatów, biała róża znaczenie, tatuaż róża znaczenie

Jednym z najpopularniejszych motywów, jakie są tatuowane na różnych częściach ciała są róże - kolorowe, konturowane, cieniowane i wiele innych. W zależności od ich ilości, kształtu oraz koloru, mogą mieć różne znaczenie. Pierwsze skojarzenie to delikatność i piękno. Osoby tatuujące sobie różę akcentują nie tylko zewnętrzne piękno, ale również to ukryte w środku i niewidoczne dla oczu. Kolce pojawiające się z kolei na łodydze to oznaka cierpienia i poświęcenia w imię piękna i wyższych wartości. Taki tatuaż może być zatem wyrazem stoczonej walki, która mimo bólu, zakończyła się zwycięstwem. Różami obdarowują się przede wszystkim osoby zakochane. Tatuaż na ciele może być zatem symbolem miłości i oddania drugiej osobie. Może także wyrażać hołd dla dziecka i szczególne jego miejsce w sercu rodzica. Podobnie jak w przypadku żywych kwiatów, również tutaj znaczenie ma kolor róży. Analogicznie - czerwony to miłość, biały to niewinność a żółty to symbol sukcesu życiowego.