Zmiany w aranżacji, bardzo często mylnie kojarzą nam się z kosztownymi zakupami i żmudnym przestawianiem połowy mebli. Prawda jest taka, że jest wiele sposobów na wprowadzenie do wnętrza nowych motywów, bez gruntownego remontu, czy wydawania fortuny w Ikei. Czasem wystarczy jedno wolne popołudnie, odrobina zapału i kreatywności, by z dobrze znanego, starego mebla wykrzesać nowe życie. Jak odświeżyć swoje umeblowanie? O tym w dzisiejszym poradniku!

1. Nowe szaty króla, czyli zmieniamy tapicerkę!

Pierwszym i jednocześnie najbardziej skomplikowanym sposobem na odświeżenie mebli jest zmiana tapicerki. Nie ma nic gorszego (i brzydszego!) niż stary, przetarty i przebarwiony fotel czy pufa. Większość z nas z takim fantem powędrowałaby na śmietnik, podczas gdy lepszym rozwiązaniem będzie zakup odrobiny tkaniny obiciowej. Wystarczy pozbyć się starego obicia  i na jego miejsce, przy pomocy odpowiednich zszywek przytwierdzić nową, świeżą i zjawiskową tapicerkę!

Zmiana tapicerki w fotelu

2. Drugi plan też jest ważny, czyli okleina na regał!

Kolejny, już nieco prostszy i zdecydowanie tańszy myk na odświeżenie mebli to wykorzystanie kolorowego papieru/okleiny do upiększenia regału. Odrobina kleju do drewna, do tego wcześniej przygotowany papier lub okleina z kolorowym wzorem i mamy wszystko, by ożywić nudny regał. Naklejamy nowe tło na tylne ścianki regału i voila - efekt niczym przy zmianie tapety w telefonie - tanio, szybko i efektownie!

3. Przełam rutynę zygzakiem!

Drewniane meble mają w sobie dużo klasy, jednak z czasem ich jednolity charakter może się nam znudzić, szczególnie gdy ząb czasu odciśnie się pierwszymi pęknięciami na farbie pokrywającej drewnianą strukturę. Co wtedy zrobić? Zamiast po prostu odmalować szafę czy krzesło na oryginalny kolor, warto dodać coś od siebie, nadając meblowi charakterystyczny, osobisty wydźwięk. Nie musi być to nie-wiadomo-co - wystarczy prosty zygzak dobrze kontrastującym kolorem!

4. Dzieło sztuki za 5 złotych

Ostatni pomysł wymaga odrobiny cierpliwości i fantazji. A co z zakupów? Wystarczy trochę taśmy i farby. Przy pomocy taśmy tworzymy na stoliku, regale czy drewnianym krześle dowolny, pasujący nam do aranżacji wzór geometryczny, który następnie pokrywamy kolorową farbą. Efekt? Designerski mebel za ok. 5 złotych!