Żyjemy niezwykłych czasach pełnych udogodnień, które skutecznie zwiększają naszą produktywność i komfort życia. Niestety duża część z wynalazków, które to umożliwiają ma swoje drugie oblicze, którego skutki uboczne negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Samochody, ogrzewanie czy nawet świeże mięso - wszystko, z czym mamy styczność na co dzień, w jakimś stopniu zatruwa nasze środowisko. Woda, ziemia i oczywiście powietrze, z roku na rok tracą swoje życiodajne właściwości, wywołując u nas niepożądane choroby. Tym, z czym ostatnio walczymy najmocniej jest smog, który z terenów mocno industrialnych zawitał już na ulicę, a nawet do naszych domów. Jak się przed nim bronić? Z pomocą przychodzą rośliny antysmogowe!

Łatwa w utrzymaniu Sansewieria

Pierwszą z roślin, którą należy znać i posiadać, w miejscu narażonym na smog jest sansewieria. Jest to pochodząca z południowej Afryki, niezwykle popularna roślina doniczkowa, nazywana często wężownicą. Wężownica, poza tym, że pięknie się prezentuje, jest bardzo łatwa w utrzymaniu, dzięki czemu nadaje się idealnie dla tych, którzy z roślinami nie mieli jeszcze do czynienia. A co z jej działaniem? Otóż sansewierie skutecznie usuwają z powietrza zanieczyszczenia i toksyny, co świetnie sprawdzi się właśnie w walce ze smogiem.

“Palma” antysmogowa - Dracena

Po roślinie z Afryki, czas na odrobinę Azji. Draceny, czyli przypominające palmę rośliny o bujnym ulistnieniu, występują najczęściej w obszarach subtropikalnych, czyli np. na Wyspach Kanaryjskich. Chociaż ich nazwa, wywodzi się od słowa ‘Smoczy’, ze smokami nie mają nic wspólnego, a za to świetnie radzą sobie ze smogiem. Jeżeli zależy Ci na zdrowszym powietrzu, a nie masz ręki do roślin, to Dracena będzie świetnym wyborem!

Może i bez kwiatów, ale swoje zalety ma - Paproć!

paproć antysmogowa do sypialni

Na sam koniec zostawiliśmy bardziej swojską od pozostałych dwóch roślin paproć, która pomimo niepozornej aparycji znalazła się na liście NASA zawierającej najskuteczniej oczyszczające powietrze rośliny. Dodatkowym atutem paproci jest to, że wydala ona bardzo dużo wilgoci, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu, nie jest przesuszone, a co za tym idzie łatwiej jest nim oddychać.