Bardzo ważną kwestią dla zachowania szczególnego bezpieczeństwa jest zadbanie o właściwe warunki atmosferyczne. Tak jest np. z wilgotnością, która zmienia zdecydowanie zarówno parametry fizyczne materiałów, jak i tempo reakcji chemicznych. Nie powinno być w pomieszczeniu ani zbyt wilgotno, ani poziom wilgoci nie powinien być też za mały. W pierwszym przypadku jesteśmy narażeni na rozwój pleśni, czy bakterii i innych nieprzyjemnych dla danego obszaru efektów. Z kolei, jeśli wilgotność jest zbyt mała, sprzęt elektroniczny jest narażony np. na elektrostatyczne wyładowania. Są to bardzo negatywne oddziaływania na nas samych i na inne osoby przebywające w budynku. Zwłaszcza gdy takie rzeczy dzieją się w miejscu, w którym pracujemy, pracownicy nie będą czuć się dobrze.

Jak odpowiednio wpłynąć na stabilizację atmosfery?

pomiary wilgotności gazów

Żeby zmierzyć wilgotność, potrzebne jest zastosowanie odpowiednich metod - dzieli się je na higroskopowe i kondensacyjne. Pomiary wilgotności gazów wymagają użycia właściwych czujników. Do higroskopowych powinno się używać czujników pojemnościowych lub rezystancyjnych. W przypadku pojemnościowego sprzętu pomiary wilgotności gazów są wykonywane za pomocą elektrod i specjalną warstwą polimeru higroskopijnego. Inną formą mierzenie wilgotności, jeśli chodzi o pomiary wilgotności gazów, są czujniki z chłodzonym lustrem. Wtedy to jest ona wyznaczana na podstawie punktu rosy i temperatury otoczenia. Owo lustro jest idealnym miernikiem za sprawą powietrza, które przez nie przepływa. Dzięki schładzaniu lustra aż do momentu, gdy para wodna jest skroplona, pomiar jest możliwy. Specjalny czujnik umożliwia monitorowanie temperatury lustra oraz temperatury wilgotnego gazu. Z kolei w przypadku higrometrów rezystancyjnych mierzy się przewodność materiału. Jest ona zmieniana, gdy woda zostaje pochłonięta. Ponadto istnieją też czujniki pomiaru wilgotności bezwzględnej. Pozwalają one na różnicę w wykorzystaniu suchego gazu oraz przewodność ciepłego powietrza - w ten sposób właśnie można ocenić poziom wilgotności.

Które czujniki są najbardziej efektowne?

Trudno jest jednoznacznie ocenić, który z czujników będzie najbardziej efektowny. Wiele zależy od specyfiki klienta. Rezystancyjne mają np. dużą powtarzalność i charakteryzują się całkiem niską ceną. Z kolei w przypadku czujników pojemnościowych dużą zaletą jest ich szybka regeneracji do kolejnych pomiarów. Higrometry mogą z kolei ograniczyć elementy do pomiaru od sygnału, a czujniki do zmiany przewodności cieplnej są odporne na korozję i idealnie nadają się do przestrzeni o wysokich temperaturach. Warto poszukać ich tutaj https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/urzadzenia-kontrolno-pomiarowe/pomiary-wilgotnosci-gazow/