Problemy zdrowotne dotykają w zasadzie każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć. Niejednokrotnie są to małe dolegliwości, które można wyleczyć domowymi sposobami, bez zbędnych wizyt u lekarza. Niezastąpione w tym względzie są różnego rodzaju zioła i rośliny, które w sposób naturalnych występują w lasach i przydomowych ogródkach. Poniżej przedstawiamy lecznicze właściwości jednaj z takich roślin.

Staropolska przyprawa, która może być lekarstwem

Jałowiec

 jest rośliną, której właściwości zdrowotne były znane i doceniane już w czasach staropolskich. Wtedy używano go głównie jako środka ułatwiającego trawienie po obfitych ucztach a w kuchni dodawano go do różnego rodzaju mięs i kiszonek. Współcześnie, w celach leczniczych używa się ciemnofioletowych owoców, które zbiera się i suszy późną jesienią. Po suszeniu, owoce należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu. Na bazie jagód jałowca można również wytworzyć olejek, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. jałowiecJałowiec ma liczne właściwości zdrowotne. W tych małych, niemal czarnych owocach znajdziemy między innymi olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe i sole mineralne. Dzięki zawartości tych elementów, roślina ta wykazuje właściwości moczopędne oraz działa bakteriobójczo w drogach moczowych. Dzięki temu może być wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, a zwłaszcza zapalenia pęcherza moczowego. Ponadto, spożywanie tych owoców wspomaga pracę wątroby oraz wydzielanie żółci, co z kolei usprawnia trawienie. Olejek z jałowca jest niezastąpiony w walce z cellulitem, rozstępami i trądzikiem. Może być stosowany również przez osoby, które odczuwają problemy z pamięcią i koncentracją. W takim przypadku zaleca się przygotowanie gorącej kąpieli z użyciem olejku, lub nacieranie się nim tuż po niej. Jego zapach i kojące właściwości zapewnią nie tylko przyjemne doznania zmysłowe, ale również ukoją nerwy i wyciszą cały organizm.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Owoce jałowca powinny być spożywane z rozwagą a dzienna dawka nie powinna przekraczać tej zalecanej. Optymalne spożycie to nie więcej niż 3 - 4 owoce dziennie. Ich nadmiar może doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego oraz nerek. Jałowiec nie powinien być również stosowany przez osoby cierpiące na ostre stany zapalne przewodu pokarmowego oraz przy ciężkich chorobach nerek. Nie zaleca się również jego spożywania kobietom w ciąży i karmiącym piersią.