Storczyki to piękne rośliny, które potrafią pięknie ozdobić dom i mieszkanie, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Te delikatne kwiaty są obecnie bardzo popularnym prezentem, który będzie bardzo trafiony, gdy osoba obdarowywana otrzyma od nas odpowiednie wskazówki na temat postępowania i właściwej pielęgnacji takiego upominku. Storczyki kwitną przez wiele miesięcy i mogą dać wiele satysfakcji ogrodnikowi. W niniejszym artykule zajmiemy się odpowiednią pielęgnacją storczyków, dzięki której będą one cieszyć oczy właścicieli i gości odwiedzających dom.

Spis treści:

Jak pielęgnować storczyka

jak pielęgnować storczyka

Wiele osób zainteresowanych tym, aby przez długi czas podziwiać piękne kwiaty storczyków zastanawia się jak pielęgnować storczyka. Istotnie jest to ważne pytanie, bowiem od naszego postępowania w tym zakresie wiele zależy. Storczyki należą do tego typu roślin, które potrzebują odpowiedniego podejścia. Nie potrzebują zbyt wiele wody i źle znoszą kiedy ich korzenie są zanurzone w wodzie, dlatego odpowiednim czasem na intensywne podlewanie będzie częstotliwość co 4-7 dni. Do pielęgnacji storczyków na pewno znajdą zastosowanie różnego rodzaju odżywki do kwiatów dostępne w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych oraz supermarketach. Ważne, by odżywki i nawozy, które mamy zamiar zastosować były przeznaczone do roślin storczykowatych. W okresie spoczynku storczyków, który przypada najczęściej po kwitnieniu należy zaprzestać podlewania, przestawić w chłodniejsze miejsce i usunąć pędy, które pożółkły.

Storczyk - jak pielęgnować, aby pięknie rósł?

storczyk jak pielęgnować

Najlepsza temperatura powietrza dla storczyków to od 13 do 30 st. C., ale z uwagi na to, że bardzo źle znoszą intensywne upały, w okresie dużego nasłonecznienia warto przenieść je w bardziej zacienione miejsce. Dobrą lokalizacją dla tej rośliny będzie także parapet przy oknie położonym od wschodu w pomieszczeniu o dużej wilgotności (minimum to 60%, ale najlepsza wilgotność to ok. 70-80%). Korzystnym rozwiązaniem będzie ustawienie w okolicy storczyka nawilżacza powietrza. Idealna ziemia dostosowana do posadzenia storczyka będzie miała dodatek w postaci łupin orzecha kokosowego, mech torfowca, kawałki węgla drzewnego albo kory sosnowej. Specjalne podłoże dostosowane do uprawy storczyków można kupić w sklepach ogrodniczych, ale alternatywą wobec zakupu stanowi samodzielne dostosowanie ziemi do potrzeb tej rośliny.

Jak pielęgnować storczyka, czyli przesadzanie storczyka?

storczyk jak pielęgnować

Przesadzanie storczyka powinno mieć w przypadkach m.in. przelania rośliny, zaatakowania jej przez szkodników, gnicia korzeni czy też zasolenia ziemi. Częstotliwość przesadzania w normalnych warunkach zależy od rodzaju wody, jaką podlewamy roślinę. Jeżeli używamy wody z kranu, zaleca się przesadzanie co 1 rok, natomiast przy polewaniu z użyciem wody destylowanej - co 2-3 lata. Niezależnie od przypadku przed przesadzeniem warto dokładnie obejrzeć korzenie i odciąć końcówki, które zostały uszkodzone. Od wielkości korzeni storczyka powinna zależeć wielkość doniczki, do jakiej go przesadzimy - należy mieć na uwadze to, by roślina nie miała mocno ściśniętych korzeni.