Pięknie zadbany trawnik jest ozdobą każdej posesji bądź ogrodu. Dlatego też warto zastosować określone rozwiązanie w swojej małej przestrzeni. W ten sposób sprawimy dużą przyjemność nie tylko sobie, ale domownikom i gościom. Jakie działania musimy podjąć, aby cieszyć się z takiego rozwiązania?

Spis treści:

Przed przystąpieniem do prac musimy uwzględnić kilka zasadniczych elementów. W tym przypadku musimy pamiętać o właściwym przygotowaniu terenu. Co więcej, do realizacji wskazanego zadania przystępujemy dopiero wówczas, gdy nasz ogród jest już w pełni przygotowany.

Jak założyć trawnik?- właściwe przygotowanie podłoża

jak posiać trawę

Na początku oczyszczamy przestrzeń, którą przeznaczymy na trawnik. Istotną kwestią jest zatem usunięcie kamieni, śmieci i wszelkich niepożądanych elementów. Teren musi być oczywiście pozbawiony chwastów i korzeni. Następnym krokiem jest przekopanie ziemi. Dzięki temu usuniemy kamienie oraz chwasty, które zostały w ziemi. Gdy nasza gleba nie jest za bardzo urodzajna, to przed tym zabiegiem możemy rozłożyć kompost, który później wymieszamy z ziemią. Do tego celu można wykorzystać urządzenie, które określane jest mianem glebogryzarki. Powyższe rozwiązanie pozwoli na jednoczesne spulchnianie oraz mieszanie podłoża. Prace agrotechniczne przy wykorzystaniu tego urządzenia odkryją większe kamienie, których również musimy się pozbyć. W dalszej kolejności wyrównujemy powierzchnię.

Jak założyć trawnik? Na jakie elementy powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę? Teren pod trawnik powinien być odpowiednio ukształtowany. W tej sytuacji możemy zastosować delikatny spadek. Dzięki temu zapewnimy powierzchniowy spływ wody. Ważnym elementem jest także nawożenie terenu. Tydzień przed siewem warto zasilić glebę nawozem przeznaczonym do trawników. Po przeprowadzeniu takich zabiegów możemy zakładać trawnik.

Jak posiać trawę?

jak założyć trawnik

W celu obsiania 100 m2 trawnika musimy wykorzystać około 2,5 do 3,5 kilograma mieszanki nasion traw. Istotna jest także, data przydatności do użycia podana na opakowaniu. Ma to istotny wpływ na zdolność kiełkowania nasion.

Jak posiać trawę? Zdanie powinniśmy wykonywać podczas cieplej oraz wilgotnej pogody. Nie powinno być również wiatru. Wskazane jest, aby przed tym zabiegiem delikatnie wzruszyć glebę grabiami. Siew powinniśmy wykonywać w sposób równomierny. Na brzegu trawnika wysiewamy dwa razy więcej nasion. Następnie powierzchnia trawnika powinna być zgrabiona tak, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Kolejny krok to zwałowanie i podlanie obszaru rozproszonym strumieniem wody. Do chwili, gdy nasiona nie wykiełkują, trzeba zapewnić im stałą wilgotność (od 10 do 16 dni od siewu).

Pierwsze koszenie trawy

jak założyć trawnik

Pierwsze koszenie trawy możemy przeprowadzić, gdy osiągnie ona wysokość około 10 centymetrów. Jednakże nie wykonujemy wówczas pełnego koszenia. W takiej sytuacji trawę skracamy nieznacznie, bo tylko o około 1,5 centymetra. Pełnego koszenia trawy dokonujemy dopiero za czwartym razem. Wówczas możemy skosić trawkę do około 5 centymetrów.

Kiedy przycinać drzewa?

jak założyć trawnik

Trawnik możemy wzbogacić w drzewka. Dzięki temu uzyskamy jeszcze lepszy efekt. Kiedy powinniśmy przycinać młode drzewka? Drzewa ziarnkowe skracamy wczesną wiosną. Natomiast w przypadku drzew pestkowych ten zabieg najlepiej wykonywać po owocowaniu.